Pacjentko, dostępna jest w Naszym gabinecie wykonanie badania: CYTOLOGII CIENKOWARSTWOWEJ (LBC)
Cytologia płynna, podobnie jak klasyczna, jest głównym badaniem pozwalającym wykryć nowotwór szyjki macicy. W odróżnieniu od zwykłej cytologii badanie to wykorzystywane jest też w rozpoznaniu zakażenia HPV i chlamydii.
Cytologia płynna jest coraz częściej wykonywana zamiast zwykłej cytologii z uwagi na lepszą jakość uzyskanego preparatu i większe znaczenie diagnostyczne. W odróżnieniu od klasycznej cytologii materiał do analizy przechowuje się na podłożu płynnym, co ogranicza ryzyko jego uszkodzenia.
Cytologia cienkowarstwowa (LBC) płynna – co to jest?
badanie opierające się na unowocześnionej technice przygotowania preparatu cytologicznego
badanie przesiewowe w kierunku wykrycia raka szyjki macicy – umożliwia ona wykrycie wczesnych zmian przednowotworowych i nowotworowych.
W porównaniu do klasycznej cytologii płynna zapewnia większą wykrywalność śródnabłonkowych zmian dysplastycznych wysokiego stopnia (HSIL)
Dla kogo przeznaczona jest cytologia płynna?
dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym
badanie najlepiej raz do roku, a nie rzadziej niż co 3 lata, o ile poprzedni wynik był prawidłowy i nie występują czynniki podnoszące ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.
na pierwsze badanie cytologiczne powinno się zgłosić po rozpoczęciu współżycia lub po 25. roku życia, chyba że istnieją przesłanki do wcześniejszej diagnostyki
badanie powinny wykonać też kobiety w ciąży do 10. tygodnia lub na pierwszej wizycie, o ile nie poddawały się cytologii w ciągu ostatnich 6 miesięcy
Cytologia płynna a zwykła – różnice
cytologia płynna i zwykła różnią się jakością uzyskanego preparatu
badanie cytologiczne płynne w porównaniu z konwencjonalnym z uwagi na obraz składający się z cienkiej warstwy komórek ma zdecydowanie lepszą jakość
płynna cytologia ma też szersze zastosowanie, ponieważ na podstawie pobranego z niej materiału dodatkowo wykonywać badania w kierunku bakterii z gatunku Chlamydia trachomatis, odpowiedzialnych za rozwój chlamydiozy i zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papillomavirus – HPV).
cytologia płynna i klasyczna różnią się sposobem pobrania materiału do analizy:
w cytologii zwykłej materiał pobiera się z dróg rodnych kobiety za pomocą specjalnej, sterylnej szczoteczki. Pobrany materiał przenoszony jest na szkiełko mikroskopowe jeszcze w gabinecie zaraz po pobraniu i dostarczany do laboratorium do oceny. W cytologii zwykłej zdarza się nierównomierne rozprowadzenie materiału na szkiełku, zachodzenie na siebie komórek, nieprzeniesienie na szkiełko całego materiału. W przypadku cytologii płynnej sytuacje te są ograniczone do minimum.
w płynnej cytologii lekarz również pobiera wymaz szczoteczką, ale wkłada ją do pojemnika o płynnym podłożu. Jego zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniu pobranego materiału. Ogranicza tym samym ryzyko powstania błędów podczas oceny mikroskopowej, do jakich może dojść w wyniku nieodpowiedniego utrwalenia preparatu. Po dostarczeniu do laboratorium zawartość pojemnika zostaje przeniesiona na filtr, który oczyszcza wymaz z erytrocytów, śluzu, bakterii, komórek stanu zapalnego. Następnie materiał umieszcza się na szkiełku mikroskopowym i poddaje ocenie.
Cytologia płynna – przygotowanie do badania
·
Cytologia płynna nie może być przeprowadzona dowolnego dnia cyklu. Badania nie wykonuje się podczas krwawienia miesiączkowego (nie jest wskazane wcześniej niż 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 2 dni przed jej rozpoczęciem).
Kiedy najlepiej umówić się na badanie?
Najlepszym momentem jest pierwsza faza cyklu menstruacyjnego, czyli kilka dni po zakończeniu krwawienia. Badanie z reguły przeprowadza się między 10. a 20. dniem cyklu.
Badania nie wykonuje się w czasie stosowania żadnych środków dopochwowych ważne jest również zachowanie co najmniej 24-godzinnej przerwy od kontaktów seksualnych, irygacji, badania ginekologicznego, badania USG dopochwowego, pobierania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy.
Pacjentka zgłaszająca się na badanie cytologii płynnej powinna:
przygotować informacje o dacie ostatniej miesiączki,
stosowanej ewentualnej hormonoterapii czy innych leków ginekologicznych. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego należy najpierw go wyleczyć i dopiero zgłosić się na badanie.
Cytologia płynna zapewnia dokładniejszy wynik i zmniejsza liczbę fałszywie negatywnych wyników
BADANIE CYTOLOGII PŁYNNEJ NIE JEST REFUNDOWANY PRZEZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA (NFZ)